Yerel Haber

Hamsinin fiyatı 3 hanelere koşuyor

Trabzon’un en meşhur yiyeceklerinden olan hamsinin fiyatı 3 haneleri rakamlara doğru koşuyor.

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte hamsi tezgahlardaki yerini almaya devam ediyor. Ancak hamsinin fiyatı deyim yerindeyse cep yakıyor. Bir iki ay önce 30 ile 50 lira arasından değişen hamsinin kilogram fiyatı bugün itibari ile 70 lirayı aştı. Bu yükselişin devam etmesi durumunda hamsinin fiyatı 3 haneli rakamlara ulaşacak.

Hamsinin fiyatı 70 lira oldu

Hamsi fiyatlarındaki yükselişle ilgili açıklamada bulunan balıkçı esnafı Emin Avcı, hamsinin fiyatının son yükselişle beraber sezonun en yüksek seviyesine çıktığını belirterek, ‘’Hamsinin en ucuz dönemi 25-35 TL idi, şu an en yüksek fiyat dün ve bugün. Dolayısıyla fiyat yükseldiği için vatandaş pek talep göstermiyor. Hamsiler genellikle Ereğli taraflarından geliyor. Diğer balık çeşitlerimiz iri istavrit 70 TL, iri mezgit 90-100 TL, sargan 80-90 TL, levrek 150 TL, çupra 140 TL, somon 100 TL. Bu sıralar gerek hamsi gerek se diğer balık çeşitlerinin en pahalı olduğu dönem diyebiliriz. Bunun nedeni hava muhalefeti. Hava şartları uygun olmadığından çoğu tekne denize açılamadığı için az gelen balığın fiyatı da yüksek oluyor. Sezon genelde iyi geçiyor ancak bu sıralar hava muhalefetinden dolayı biraz sıkıntı yaşıyoruz diyebiliriz” diye konuştu.

Bir diğer balıkçı esnafı Ahmet Çoğalmış ise konuya ilişkin olarak ‘’Hamsinin az çıktığı için dolayısıyla fiyatı da yükseliyor. Bir hafta önce hamsinin kilosu 25-35 TL idi. Bu sezon hamsi bu kadar yüksek fiyatı görmemişti. Diğer balık çeşitleri istavrit 50 TL, sargan 80 TL, tirsi 50 TL, palamut 60 TL. İnşallah ocak ayından sonra iyi hamsiler çıkacağını umut ediyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat