Yerel Haber

Akçaabat’ın ilçe oluşunun yıl dönümü ilçede yapılan törenlerle kutlandı

Akçaabat 136. yıl önce bugün ilçe oldu. Bugün ise ilçede yapılan çeşitli törenlerle birlikte kutlandı. Resmi tören ise Atatürk Parkı’nda düzenlendi. Törene, Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez ve Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim ile diğer kamu kurumları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

Törende söz alan Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, ilçenin tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve adeta medeniyetler beşiği haline geldiğini söyleyerek, “Akçaabat, 28 Kasım 1886’da ilçe olmuştur. Akçaabat’ın ilçe oluşunun 136. yıl dönümünü kutladığımız bu günde şehrimizin tarihinden övgüyle bahsediyor, geçmişten bugüne geçirdiği tarihsel süreçlerden ve gelişiminden gurur duyuyoruz.” dedi.

Seyahatnamelerde kendine farklı isimlerle yer bulmuştur

Kaymakam Kurtyemez’in ardından açıklamalarda bulunan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Akçaabat’ın Seyahatnamelerde kendine farklı isimlerle yer bulduğunu belirterek, “İlçemiz birçok medeniyete ve ünlü isme ev sahipliği yaptığından çeşitli seyahatnamelerde kendine farklı isimlerle yer bulmuştur. Arrianus ilçemizi ‘Hermonassa’ ismiyle ifade ederken Clavijo ise ilçemizden ‘Pulathane’ ismi ile bahsetmiştir. Osmanlı döneminde ise ilçemiz Akçaabat adını almıştır. Tarihler 28 Kasım 1886’yı gösterdiği gün güzel ilçemiz Akçaabat’ımız ilçe olmuştur. Bizler de belediye olarak kaymakamlığımızla yaptığımız yazışma neticesinde 28 Kasım’da Akçaabat’ın ilçe oluşunun kutlanmasına yönelik kararımızı aldık.” diye konuştu.

akçaabat

Açıklamasının sonunda ise Başkan Ekim bundan sonra her yıl 28 Kasım’da Akçaabat’ın ilçe oluşunun kutlanacağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat