Gündem

Yükselen Enflasyonun Kıskacında, Kira Artışlarını Sınırlamak İçin Harekete Geçildi!

Çarşamba günü, kira artışlarını sınırlayarak kiracıları korumak için mevcut mevzuatta geçici bir değişiklik için oy kullanıldı. Kabul edilen yeni düzenlemeye göre kira zamları Temmuz 2023’e kadar %25 ile sınırlandırılacak.

Kiralar ancak yüzde 25 artırılabilir. Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Çarşamba günkü parlamento oylamasından önce gazetecilere verdiği demeçte, “hem kiracıların hem de ev sahiplerinin haklarını korumaya çalıştık” açıklamasında bulunmuştu. Yeni düzenleme; Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’ndan üst düzey yetkililerin sorunu çözmek için olası önlemleri görüşmek üzere bir dizi toplantı düzenlemesinin ardından geldi. Ancak kararın kiracıların lehine olduğu, ev sahiplerini rahatsız ettiğini düşünen piyasa uzmanları da yok değil!

TÜİK verilerine göre, Mayıs ayındaki resmi yıllık enflasyon oranının %73 olması nedeniyle bu karardan ev sahiplerinin memnun olmayacağı savı ortaya atılıyor. Ülkedeki mevcut ekonomik tabloya bakıldığında, ev sahibi olmak ve uygun fiyatlı kiralar bir çok kişi için uzak bir hayal haline geldi diyebiliriz. Yüksek enflasyon oranlarının yanı sıra Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle mal, vergi ve fatura fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. ABD doları 17,2 TL‘ye ulaşırken geçen ay önce 14 TL seviyesindeydi. Bir yıl önce de yaklaşık 8,5 TL idi.

Türkiye’de emlak fiyatları (ister kiralık ister satılık) fırladı. Özel bir şirketin araştırmasına göre, Nisan ayında İstanbul’da ortalama kira 6 bin 500 TL olarak hesaplandı. 18 Mart tarihli başka bir araştırma sonucuna göre de; İstanbul’da Mart 2021 ile Mart 2022 arasında kira fiyatları %112,3 artmış görünüyor. İl bazında da; bu oran Antalya’da %122, Ankara’da %106,7 ve İzmir’de %75 seviyesinde gerçekleşmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat