Gündem

Trabzon MÜSİAD Başkanından asgari ücret yorumu: Kısa sürede etkisini yitireceğini düşünüyoruz

Merakla beklenen asgari ücret zammı açıklandı. Çalışan kesimin yakından ilgilendiği 2023 asgari ücret miktarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Dün Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında anlaşma çıkmamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya gelmiş yapılan değerlendirmenin ardından yapılacak zam miktarının açıklanacağını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023 asgari ücreti net 8500 lira

Yapılan toplantının ardından bugün saat 12’de Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabı Twitter üzerinden 2023 yılında uygulanacak asgari ücret miktarını açıkladı. Erdoğan yaptığı açıklamada ‘’2023 yılında asgari ücret net 8.500 TL olarak uygulanacaktır. Ülkemize, milletimize, çalışanlarımıza hayırlı ve uğurlu olsun.’’ ifadelerine yer verdi.

Kısa sürede etkisini yitireceğini düşünüyoruz

Asgari ücret miktarının açıklanması ile birlikte işçi ve iş veren tarafından peş peşe açıklamalar geldi. Bazıları yapılan zam oranından memnun olurken bazı kesimler ise yapılan zam oranının yetersiz olduğu ve yapılan zammın enflasyonla birlikte bir iki ay içerisinde eriyeceğini belirtti.

MÜSİAD Trabzon şubesi de asgari ücret miktarının belli olmasının ardından açıklamada bulundu. Kurum adına açıklamada bulunan Trabzon Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) şube Başkanı Zafer Ofluoğlu, zam miktarının beklentinin üzerinde geldiğini belirterek, ‘’ Şu an çalışan kesimleri tatmin edecek düzeyde bir artış olduğunu öngörüyorum. Asgari ücretin işverene maliyetini etkileyecek adımları bekliyoruz. Biz asgari ücretin artmasını olumlu bulurken en önemli konumuzun enflasyonun durması ve aşağı yönlü hareket etmesidir. Eğer enflasyon düşüşe geçmezse asgari ücret artışının kısa sürede etkisini yitireceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat