Gündem

Trabzon Demokratik Kadın Platformundan çocuk istismarına tepki

İsmailağa cemaatine bağlı hiranur vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını zorla müridlerinden biri ile evlendirmesinin gündeme düşmesinin ardından olay Türkiye gündeminin ilk sırasına oturdu. Pek çok sivil tolum kuruluşu olayı lanetlerken olay Trabzon’da da protesto edildi. Trabzon Demokratik Kadın Platformu yaşanan çocuk istismarını Trabzon Meydan Parkında yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti.

Kamuoyunda infial yaratmış, vicdanları yaralamıştır

Trabzon Demokratik Kadın Platformu adına açıklamada bulunan Nermin Karsan, yaşanan çocuk istismarının kamuoyunda infial yarattığını ve vicdanları yaraladığını belirterek, ‘’Türkiye’de cemaat ve tarikat yapılanmaları, bireylerin dini inançlarını kötü kullanarak uyguladıkları sistematik istismarın şiddetini her geçen gün arttırıyor. Hukukun, yasaların uygulanmadığı taciz, tecavüz, cinsel istismar vakalarında “bir kereden bir şey olmaz” diyen yöneticilerin payı, sorumluluğu büyüktür. Bu dolaylı teşviklerle cesaretlendirilen sapıklar, ne yazık ki çocuklarımıza zarar verirken, görünen o ki iktidar en ufak bir endişe duymamaktadır” diye konuştu.

Konuşmasının devamında çocuğu koruyan uluslararası sözleşmelerin uygulanmadığına dikkat çeken Karsan, ‘’ Failleri aklayan, cezasızlık politikalarında ısrar eden yargı, çocukları korumayan kolluk kuvvetleri, evlilik yaşının 12’ye düşürülmesini isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı,  laik ve eşit eğitim hakkını yok sayan, cemaatlerle iş birliği yapan Milli Eğitim  Bakanlığı,  varlığıyla yokluğunu sadece istismar vakalarında hissettiğimiz ” bir kereden bir şey olmaz ” diyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,  tekçi,  gerici ve cinsiyetçi temelde bir toplum inşaatını hedefleyen siyasi iktidar çocuk yaşta evliliklerinin ve istismarın suç ortaklarıdır.’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat