GündemYerel Haber

Ortahisar Belediye Meclisinden Hüseyin Örs açıklaması

2023 yılına sayılı günler kalması ile birlikte 2023 yılı merkezi yönetim bütçelerinin belirlenmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) bütçe görüşmeleri başladı. Bütçe görüşmelerinde ise zaman zaman konunun dışına çıkıldı ve ortam gerilmeye başladı. Özellikle Ak Parti ve İyi Parti milletvekilleri arasında sürtüşmeler başladı. İlerleyen zamanlarda ise yaşanan tartışma sonrasında AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, İyi Parti Trabzon milletvekili Hüseyin Örs’e yumruklu saldırı gerçekleştir. Saldırının ardından ise ÖRS yoğun bakıma alındı.

Ortahisar Belediye Meclisinden kınama

Bugün ise konu Ortahisar Belediye meclisine taşındı. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, gerçekleştirilen yumruklu saldırıyı kınarken saldırıyı gerçekleştiren milletvekilinin özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Daha sonra söz alan İYİ Partili Üye Burhan Bekar, dün TBMM’de, menfur bir hadise vuku bulduğunu belirterek, ‘’ Trabzon Milletvekilimiz Hüseyin Örs’e yapılan fiili saldırı, sonucunda kalbi durmuştur. Doktorların ifadesine göre 5 dakika daha gecikmiş olsaydı kurtulma şansı yoktu. Zaten Aydın vekilimiz, ki kendisi doktordur. Onun fark etmesi üzerine duruma tıbbi müdahale yapılmış, ölümden dönmüştür. Bu gece yoğun bakımda kalmış, bu sabah itibariyle de servisi alındı. Sağlık durumu iyidir.

Sayın Vekilimiz Hüseyin Örs, mecliste en çok konuşan, Trabzon’un problemlerini en çok gündeme getiren vekillerimizden birisidir. Kendisi kibar, zarif, naif söylemleri olan her insan ve insani ilişkileri de iyi olan bir vekilimizdir. Saldırıyı gerçekleştiren milletvekili özür dileyeceği yerine “Ben özür dilemeyeceğim, mecliste normal hadisedir” diyerek insana yapılan saldırıların gayet normal olduğuna getirmiştir. Bunu şiddetle kınıyoruz. Çünkü fikirler, bir başka fikirle bastırılır. Kaba kuvvetle değil. O nedenle kaba kuvveti kınıyoruz, protesto ediyoruz. Meclisimizin de kınamasını arzu ediyoruz” dedi.

İyi Parti Ortahisar ilçe Başkanı Erdal Uzun Hüseyin Örs'e yapılan saldırıyı kınadı
İyi Parti Ortahisar ilçe Başkanı Erdal Uzun Hüseyin Örs’e yapılan saldırıyı kınadı

Anladıkları dilden karşılık vermeyi de biliriz

Daha sonra ise saldırıya ilişkin Trabzon Gazeteciler Cemiyeti açıklamada bulunan İyi Parti Ortahisar ilçe Başkanı Erdal Uzun, gerekirse anladıkları dilden de konuşuruz diyerek, ‘’ Dün Meclis bütçe görüşmeleri sırasında AK Parti Bursa vekili Zafer IŞIK’ın İYİ Parti Trabzon Milletvekilimiz Dr. Hüseyin Örs ‘e mecliste yapmış olduğu şiddeti esefle ve nefretle kınıyoruz. Bilinmesini isteriz ki tüm cesur yürekler olarak milletvekilimiz, Dr. Hüseyin Örs’ün sonuna kadar arkasındayız.

Yaptığı terbiyesizlik sonrasında ‘özür dilemeyeceğim’ açıklamasında bulunan sözde vekil Zafer IŞIK’ın bu tutumu yüce meclisimizin temsiline gölge düşürmektedir.

Halkımız millet meclisini sorunlarının çözülebileceği tek merci olarak görürken seçilmiş dediğimiz bu insanın öfke dilini anlamak psikologların alanına girmektedir.

Vekilimizin yaşamış olduğu bu talihsiz durum karşısında geçmiş olsun dileklerini ileten herkese ben, partim ve vekilim adına teşekkür ediyorum. Bu yumruk partimize ve güzide şehrimize atılmış bir yumruktur. Topluma örnek olacak insanların bu gibi densizce hareketleri toplumun da olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet vermektedir.

Eğer mecliste adından söz ettireceksen toplumun derdiyle dertlenip çözüm arayacaksın, eğer mecliste adından söz ettireceksen beyefendi kişiliğinle örnek teşkil edeceksin. Lakin amacın biri ya da birilerine karşı şirin gözükmekse, bilginle değil uyguladığın şiddet ile gündeme gelmekse ve tabiri caizse cahilliğini bu gibi davranışlarla örtbas etmekse biz bundan anlamayız. Sözde vekilin anladığı dilden karşılık vermeyi de çok iyi biliriz lakin bize yakışmaz. Çünkü seçmenimize saygısızlık, yüce meclise saygısızlık bizim siyasi etik anlayışımızda bulunmamaktadır. Yaşanan bu hadise sonucunda çok acı bir tabloyla da karşılaşabilirdik. Çok şükür ki vekilimiz sağlığına kavuştu ve istirahat ediyor. Bu talihsiz olayı gerçekleştirenleri ve bu talihsiz olay karşısında sessiz kalan yetkilileri esefle kınıyor ve toplumumuzun takdirine bırakıyorum.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat