Gündem

KTÜ’de yaşanan başörtüsü olayında adı geçen doktor açığa alındı

29 Aralık 2022 tarihinde Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesinde ameliyata girmek isteyen intern doktoru başörtüsü olduğu nedeniyle ameliyata almayan Prof. Dr. Serdar Topaloğlu üniversite yönetimi tarafından açığa alındı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada “29 Aralık 2022 tarihinde, Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Farabi Hastanesi’nde, bir öğretim üyemizin, başörtüsü nedeniyle bir intern öğrencimizin ameliyathaneye girişine izin vermediği yönünde, kamuoyuna da yansıyan iddialar konusunda Rektörlüğümüzce gerekli soruşturma süreci başlatılmıştır. Soruşturma tamamlanıncaya kadar ilgili öğretim üyemiz açığa alınmıştır. Soruşturma sürecinin, tüm taraflar açısından hassasiyetle sürdürüleceği konusunu tüm kamuoyunun bilgisine sunarız.” denildi.

Olay bir örtünme meselesi değil

Açığa alınamsının ardından açıkalma yapan Prof. Dr. Serdar Topaloğlu ise olayın bir ötünme meselesi olmadığını belirterek “Meslek hayatım boyunca dil, din, ırk, mezhep ya da ideoloji farklılıklarıyla ne hastamı ne de meslektaşlarımı ötekileştiren bir duruşum olmamıştır. Kaldı ki ameliyathane kurallarına riayet edilmemesi hususu esas alınarak tarafımca ilgili arkadaşa sözlü olarak uyarıda bulundum. Kendisini daha önce tanımadığım gibi ismini dahi bilmemekteyim. Ameliyathane talimatnamesine uygun olarak ameliyathane kıyafeti giyinmediği yönündeki görüşümü kendisiyle paylaştım. Kendisini uyardıktan sonra ameliyata uygun olmayan mevcut kıyafetiyle ameliyat ekibime dahil olamayacağını aktardım. Serviste çalışan başka bir intörn doktorla yer değiştirmesini söyledim. Ameliyat ettiğim hastanın gelişebilecek enfeksiyonlara karşı korunmasında ilgili personelin ameliyathanedeki giyim kuşamı ve davranışları oldukça önem arz etmektedir. Ameliyat odasında da vakalarımın cerrahi sorumlusu olarak bu konu benim gözetimim altındadır. Ameliyat ettiğim hastanın anestezi altında bulunduğu dönemde tüm güvenliği benim sorumluluğum altındadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat