Gündem

İMECE’nin Uzay Yolculuğunun Ertelendiği Duyuruldu

İMECE, ülkemizin metre altı çözünürlüğe sahip ilk uydusu olacak. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen bu gözlem uydusu, yüksek çözünürlükte görüntü elde edebiliyor. İMECE’nin bugün fırlatılması bekleniyordu. Ancak SpaceX tarafından fırlatmanın 1 gün ertelendiği açıklandı. Fırlatma saati hakkında ise net bir bilgi verilmedi.

TUBİTAK tarafından geliştirilen yerli gözlem uydusu Falcon 9 roketi ile fırlatılacak. SpaceX firmasının fırlatmanın bugün yapılmasının mümkün olmadığı ve fırlatmanın ertelendiği ifadeleri, TUBİTAK’ın resmi Twitter hesabından paylaşıldı.

İMECE, Yerli ve Milli İlk Metre Altı Gözlem Uydusu Olacak

İMECE, TUBİTAK 1007 programı ile geliştirildi. Türkiye’nin ilk metre altı gözlem uydusu olacak ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanteri içerisinde yer alacak. Uydu içerisinde yer alan elektro-optik uydu kamerası, Türkiye’nin uzay yolculuğundaki önemli bir dönüm noktası olacak.

İMECE’nin güneşe eş zamanlı bir yörüngede görev yapacağı ve 653 km yükseklikte bulunacağı bildirildi. İMECE, herhangi bir coğrafi kısıt olmadan görüntü alabilecek. Alınan görüntüler hedef belirleme, hedef tespiti, haritalama, tarımsal uygulamalar ve doğal afet gibi alanlarda kullanılabilecek. Kısacası birçok alanda önemli yararlar sağlaması beklenen bir uydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat