Gündem

İkili Tepe ve İkili Dip Formasyonları Nedir?

İkili tepe ve ikili dip formasyonları, oldukça önemli modellerdir. Bu formasyonların kullanılmasının amacı trendeki değişimleri öngörebilmek ve önlem alabilmektir. Analizler ile uğraşan kullanıcılar tarafından oldukça güvenilen modellerdir. Fiyatların seviyesindeki durumların okunmasını sağlayan modellemelerdir. Peki, ikili tepe ve ikili dip formasyonu nedir?

İkili tepe ve ikili dip formasyonunun iki ayrı başlıkta ele alınması daha doğru olacaktır. İkili tepe formasyonu da ikili dip formasyonu da popüler formasyonlar arasında yer almaktadır.

İkili Tepe Formasyonu Nedir?

İkili tepe formasyonu nedir? İkili tepe formasyonu sıklıkla karşılaşılan bir formasyondur. Piyasa yükseliş trendinde bulunuyorsa fiyat tepe noktasına ulaşmakta ve değer kazanmaktadır. Yatırımcıların satış sinyali vermesi ile birlikte piyasada ve fiyatta düşüş yaşanmaktadır. Bu durum ile de piyasa değer kaybetmektedir. Düşüşten sonra piyasa desteği ile birlikte fiyat tekrar yükselmekte ve de bu durum ile grafiklerde tepe seviyesi oluşmaktadır. Bu durum direnç seviyesine ulaşıldığı anlamına geldiği için satışlarda artış başlamaktadır.

ikili tepe çift tepe formasyonu

Satışların tekrar artış göstermesiyle tekrardan aynı durum ortaya çıkmakta ve piyasanın değer kaybetmesi görülmektedir. Grafikte oluşan tepe seviyeleri ile de formasyonun oluşumu görülmektedir. İkili tepe formasyonu sonlandığında ise piyasadaki düşüşlerin ön görülmesi ortaya çıkmaktadır.

İkili Dip Formasyonu Nedir?

İkili tepe formasyonundan bahsettik. Peki, ikili dip formasyonu nedir? Bu formasyon da sıklıkla görülmektedir. Değeri düşen piyasada yüksek fiyatlı alışların yaşanması bir dip oluşmasına neden olmaktadır. Bu alışlar ile birlikte fiyatlarda yükselme ve piyasanın değer kazanması sağlanmaktadır. Alımlar ile artışın görülmesi direnç seviyesine ulaşılmasına neden olmaktadır. Bu noktada ise satış dönemi başlar.

ikili dip formasyonu

Bu satışlar ile de tekrar bir düşüş görülür ve piyasanın değer kaybetmesi durumu ortaya çıkar. Piyasadaki düşüşün oluşan dip seviyesine kadar devam etmesiyle de tekrar yatırımcıların alımı başlamaktadır. Bu alımlarla birlikte ikinci dip oluşması nedeni ile de ikili dip formasyonu oluşmaktadır. İkili dip formasyonu grafiği M harfine benzetilirken ikili dip formasyonu ise W harfine benzetilmektedir.

Dip Tepe Formasyonları Nelerdir?

Hem ikili tepe formasyonu hem de ikili dip formasyonu ikisi de dip tepe formasyonları arasında yer almaktadır. İkili tepe formasyonun oluşması için de fiyatı iki tepe oluşturmaktadır burada bir işlem yapılması için aynı zamanda birinci ve ikinci tepenin de orta yerinde gerçekleşen düzeltme işlemi zirvelerin yarısı veya ona yakın olursa formasyon da burada büyük ölçü de teyit edilmiş olmaktadır.

İkili tepe aslında fiyatında bununla beraber düşeceğini gösterir. Aynı zamanda kırılamayan üst trend bir önceki geri çekilme işleminde de daha büyük olacağını gösterecektir. Aynı zamanda bu yükselmeler daha çok ayı sezonunda görülmektedir. Aynı zamanda fiyatta yaşanan ikinci geri çekilmede bir önceki düşüş ile beraber görülmeye başlayacaktır.

İkili Tepe ve İkili Dipler

Bu tür formasyonları yorumlarken aynı zamanda grafiğe bakılarak yorum yapabilirsiniz. M ve W şeklinde olan bir grafik hareketleri gözlemlenmektedir. İlgili fiyatında burada M ve W şeklinde hareket etmesi fiyat yönü ile ilgili sizlere bilgi verebilmektedir.

Bu arada tepeler ve diplerin birbirine eşit olması gerekmez burada belli bir seviyede sapma da gözlemlenebilir. Özellikle dip formasyonu teknik analiz konusunda uzman olan kişiler tarafından bu durum bir yoruma sahip olabilir bu durum yatırımcılar tarafından çok ileri seviyede olduğu için grafik yorumuna bağlı olarak yatırımlarınızı bu doğrultuda da yapma şansınız bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat