Gündem

Fındık ihracatının yüzde 34’ünü Trabzon gerçekleştirdi

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) 2022 yılına ait dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre 2022 yılında yurtdışına ihraç edilen fındıkların yüzde 34’ünü Trabzon gerçekleştirdi. DKİB verilerine göre 2022’de Türkiye’den 313 bin 562 ton fındık yurt dışına ihraç edilerek 1 milyar 751 milyon 14 bin 347 dolar gelir sağlandı. Öte yandan fındık ihracatında 2021’e göre miktar bakımından yüzde 9, gelir bakımından yüzde 22 düşüş yaşandı. 131 ülkeye gerçekleştirilen ihracatta ilk 3 sırada Almanya, İtalya ve Fransa yer aldı.

Rusya-Ukrayna Savaşı talep daralmasına yol açtı

Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan DKİB Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav, Rusya-Ukrayna Savaşı talep daralmasına yol açtığını belirterek, ‘’ Küresel enflasyonist baskıların yol açtığı yurt dışındaki bu olumsuz tablonun yanında iç piyasada da başta enerji maliyetleri olmak üzere üretim maliyetlerinde yaşanan yüksek oranlı artışlar ve kur baskısının ihracatçıyı olumsuz etkiledi. Ancak bu olumsuz durumlara rağmen fındık ihracatçısının çok iyi bir performans sergileyerek çok az düşüşle yılı kapattı’’ dedi.

Açıklamasının devamında ise Avrupa piyasalarında toparlanmanın 2023 yılı için çok zor göründüğünü ancak 2024 itibarıyla tüm küresel pazarlarda hızlı bir toparlanmanın ve yüksek oranlı büyümenin başlayabileceğini öngördüklerini belirten Cirav, bu durum nedeniyle ihracatçının ayakta kalabilmesi için enerji maliyetlerinde indirim yapılması ve rekabet imkanı kazandırılması amacıyla özel kur uygulanmasını talep ettiklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat