Gündem

DEVA Partisi, TBMM’de Devrim Yaratacak Bir Güçle Karşınızda!

DEVA Partisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde güçlü bir varlık gösteriyor. CHP'den ayrılarak 15 vekille temsil edilen DEVA, siyaset sahnesinde fark yaratıyor. Partinin isteği ise CHP'den 5 vekil daha alarak kendi grubunu kurmak. Bu hamle, siyasi kulislerde heyecan yaratıyor. Türkiye'nin yakından takip ettiği DEVA Partisi, TBMM'deki etkinliğiyle adından söz ettiriyor.

CHP listesinden katılan DEVA Partisi, Milletvekili Genel Seçimleri’nde 15 vekil ile yeni dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilecektir. Bu durum, CHP adına siyaset sahnesinde eleştirilere yol açmıştır. Ancak kulislerde DEVA Partisi’nin kendi grubunu oluşturmak istediği ve bu nedenle CHP’den 5 vekil daha istediği konuşulmaktadır.

Türkiye, 14 Mayıs Pazar günü milletvekili genel seçimlerine giderken, cumhurbaşkanlığı seçimleri ise ikinci tura kalmıştır.

CHP listesinden katılan partiler toplamda 39 vekil çıkardı. Genel seçimlerde AK Parti, %35.61 oy oranıyla 268 vekil ile TBMM’ye giriş yapmıştır. CHP ise %25.33 oy alarak Meclis’te 169 vekil ile temsil edilecektir. DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ise CHP listesinden katılıp toplamda 39 vekil çıkarabilmiştir.

BEKLENMEDİK HAMLE: DEVA PARTİSİ’NDEN DEVA Partisi

CHP’nin sıralarından 15 vekil çıkarırken, Gelecek Partisi ve SP de 10’ar, Demokrat Parti 3, TDP ise 1 vekil elde etmiştir. Bu durum, bazı kesimler tarafından eleştirilmiştir. CHP’den ayrılarak partinin vekil sayısını azaltabileceği konuşulurken, bir başka iddia daha ortaya atılmıştır. Elde edilen bilgiye göre, DEVA Partisi’nin diğer partilerden 5 fazla vekili olduğu iddia edilerek, diğer partilerin kendi çatısı altında birleşmesini isteyebileceği belirtilmiştir.

5 VEKİL DAHA TALEP EDİLİYOR

Kulislerde DEVA yöneticilerinin bu talepte bulunduğu ve CHP’den 5 vekil daha destek istedikleri konuşulmaktadır. Eğer CHP, 5 vekil daha sağlarsa, DEVA Partisi 20 vekille tek başına bir grup kurma planları yapabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat