Gündem

Artvin’in Dereiçi Köyünde Evi Yananlar İçin Yapılacak Konut Projesi Hazırlandı

Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan yayında TOKİ yetkililerinden edinilen bilgilere göre Dereiçi köyünde çıkan geniş çaplı yangında çoğu evin kullanılamaz hale geldiği, birçok hayvanın telef olduğu belirtilirken bu olayın izlerini silebilmek için ilgili bakanlıklar ve kamu kuruluşlarının desteğiyle çalışmalara başlandığı bildirildi.

Artvin Yusufeli ilçesine bağlı Dereiçi köyündeki yangın sonrası köyün acil ihtiyaçlarının karşılanması adına çeşitli bakanlıklarca toplamda 3.5 milyon liranın gönderildiği belirtildi.

Yanan Alanlar Kentsel Dönüşüm İlan Edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Dereiçi köyünde yanan alanlar kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildi. İçişleri Bakanlığı tarafından ise o bölge afet bölgesi olarak belirlendi. Yangından etkilenen vatandaşlara taşınma, eşya ve kira yardımının yapılacağı bildirildi.

Dereiçi yanan bölgeler

Bunun yanında TOKİ tarafından yapılacak olan yeni konutlar için zemin etüt çalışmaları hazırlanıp projenin de hazırlandığı açıklandı. Yapılacak ihale ile konut yapımına başlanacak. TOKİ’nin bu konut projesini 6 ay gibi kısa sürede tamamlaması bekleniyor.

Dereiçi köyünde yangında 52 adet konut olmak üzere 193 yapı yanarak kullanılmaz hale geldi. Yeni projede yatay mimariye uygun yöreye özgü taş ve ahşam karışımı ile konutların yapılacağı bilgisi aktarıldı. Ayrıca köyde hayvancılıkla geçinen vatandaşlar için ahır ve samanlık da projede yer alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat