Gündem

3600 ve 4500 Günü Olanlara Müjde! Erken Emeklilik Duyurusu Az Önce Geldi!

Erken emeklilik için prim günü sıkıntısı çekenlere müjde! Yeni yasa ile birlikte prim şartı esnetiliyor, EYT'yi kaçıranlar için umut doğuyor. Bağ-kurlular ve EPT'liler de bu düzenlemeden faydalanabilecek. Emeklilik hayali kuran milyonlarca vatandaş için beklenen adım atıldı. Detayları öğrenmek için haberimizi okuyun!

Yeni emeklilik yasası ile birlikte prim gün sayısı düşüyor ve erken emeklilik imkanı genişliyor. EYT’yi kaçıranlar için müjdeli haber geldi. Artık prim günü eksik olanlar da erken emeklilik hakkına sahip olabilecekler. Bağ-kurlular ve EPT’liler bu kararla birlikte sevinçlerini yaşayacaklar. Yaş ve prim şartları yeniden düzenlendi.

Yeni Emeklilik Yasası Detayları Açıklandı

Milyonlarca kişiyi etkileyen yeni emeklilik yasasının detayları ortaya çıktı. Prim günü eksik olanlar için erken emeklilik hakkı sunulacak. Özellikle EYT’yi kaçıran bağ-kurlular ve EPT’liler bu düzenlemeden büyük fayda sağlayacaklar. Emeklilik için prim gün sayısı ve yaş şartları baştan aşağı değişiyor. Yeni sistemde 3600, 4500 ve 5400 prim günü seçenekleri sunulacak. Bu yasa ile birlikte milyonlarca vatandaş erken emeklilik hakkını kazanabilecekler. Detaylar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından duyuruldu. Erken emeklilikle ilgili son dakika gelişmelerini haberimizde bulabilirsiniz.

EYT Yasası Kapsamında Prim Günü Eksik Olanlara Müjde

EYT yasasıyla birlikte geçtiğimiz aylarda birçok kişi erken emeklilik hakkını elde etmişti. Ancak bazı vatandaşlar EYT’yi kaçırdı ve mağdur oldular. Şimdi ise primi yetersiz olan vatandaşlara bir müjde daha geldi. Yaşı ilerlemesine rağmen prim gün sayısını tamamlayamayan milyonlarca kişi için prim şartı yeniden düzenlendi. Artık yaş koşulunu taşıyanlar, prim gün sayıları eksik olsa bile erken emeklilik hakkına sahip olabilecekler. Bu konuda detaylar ve şartlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından canlı yayında açıklandı. Milyonlar artık bu yasa sayesinde yüzlerini güldürebilecekler. Emeklilik reformu yaklaşıyor.

Yeni Emeklilik Reformu Meclis’e Sunulacak

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan vatandaşlar için geçtiğimiz mart ayında TBMM’de kabul edilen yeni yasa ile birlikte yaş koşulu kaldırılmış ve erken emeklilik imkanı tanınmıştı. Ancak EYT yasasında prim gün sayısı şartı getirilmişti. EYT’li SSK’lilar için prim gün sayısı 5000 ile 5975 gün arasında değişirken, kadınlarda 20, erkeklerde ise 25 yıl sigortalılık süresi aranıyordu. Bağ-kurlu ve Emekli Sandığı çalışanları için ise erkeklerde 9.000 gün prim, kadınlarda ise 7.200 gün prim isteniyordu. Bu sebeple EYT’de prime takılanlar diye bir grup ortaya çıktı.

Ancak EYT’yi kaçıran vatandaşlar üzülmesinler. Çünkü EYT’de prim şartı esnetiliyor. Yani artık bağ-kurlu ve Emekli Sandığı çalışanları da düşük primlerle emekli olma hakkına sahip olabilecekler. Yeni emeklilik sistemi ile prim gün sayısı esnetilecek ve düşecek. Böylece milyonlarca kişi erken emeklilik yolunu açmış olacak.

Seçimlerden hemen sonra TBMM gündemine gelecek olan yeni emeklilik reformu ile birçok mağduriyet giderilecek. Bağ-kurlular başta olmak üzere EYT’yi kaçıranlar bu yeni yasa sayesinde erken emeklilik hakkına sahip olacaklar. Ayrıca staj ve çıraklık dönemlerinde mağdur olanlar için de yeni düzenlemeler gündemde olacak.

Bu düzenleme ile birlikte milyonlarca vatandaş, prim gün sayısı düşmesi ve esnemesi sayesinde erken emeklilik hakkını elde edebilecek. Emeklilik sürecinde yaşanan mağduriyetler azalacak ve daha fazla insan emekliliklerini erken yaşta gerçekleştirebilecekler. Yeni emeklilik reformu ile ilgili gelişmeleri takip etmeye devam edin. Müjdeli haberler yakında gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat