Evde Bakım Maaşı ve Sosyal Yardımlar Bugün Hesaplara Zamlı Olarak Yatmaya Başladı!

Evde Bakım Maaşı ve Sosyal Yardımlar Bugün Hesaplara Zamlı Olarak Yatmaya Başladı!

Ağustos'ta Evde Bakım Maaşı ve Sosyal Yardımlar Güncellendi! Aile Destek Programı, çocuk bileşeni desteği ve elektrik tüketim desteği gibi ödemeler hesaplarda. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, engelli vatandaşların haklarına verdiği önemle 17.4 milyar TL Evde Bakım Yardımı ödedi. Evde Bakım Maaşı 5.097 TL'ye yükseldi.

A+A-

Sosyal yardım ödemeleri, Ağustos ayında da önceki aylarda olduğu gibi düzenli bir şekilde hesaplara yatırılıyor. Aile Destek Programı ödemeleri, hane içindeki kişi başına düşen aylık gelire göre değişiyor. Aile Destek Programı kapsamında, aylık gelire göre 850 TL ile 1.250 TL arasında destek ödemeleri yapılıyor. Ayrıca çocuk sayısına göre değişen çocuk bileşeni desteği, 350 TL ile 650 TL arasında yer alıyor. Elektrik tüketim desteği ise 110 TL'den başlayarak 221 TL'ye kadar yükseliyor ve bu destekler yarın hesaplara yatırılacak.

paraa-003.jpg

Evde Bakım Maaşı Ödemeleri Tamamlandı!

Evde bakım maaşı ödemeleri için heyecanlı bir bekleyiş vardı ve sonunda beklenen haber geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 14 Ağustos tarihi itibariyle evde bakım maaşı ödemelerini vermeye başladı. Bu konuda açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, "Engelli bireylerin eğitim, sağlık, güvenlik, istihdam gibi temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli politikalar geliştiriyoruz. Toplumun her kesimine ulaşmaya çalışıyoruz ve hiç kimseyi arkada bırakmıyoruz. 2023 Ocak-Temmuz döneminde toplamda 17.4 milyar TL Evde Bakım Yardımı ödemesi gerçekleştirdik. Yeni düzenlemelerle Evde Bakım Yardımı ödemelerini artışlı şekilde hesaplara yatırmaya başladık. Bu ay içerisinde, 568 bin tam bağımlı vatandaşın yakınlarına toplamda 2.8 milyar TL Evde Bakım Yardımı ödemesi yapıldı. Tüm engelli vatandaşlarımıza ödemelerin hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

para7-022.jpg

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Evde bakım maaşı, toplumun farklı kesimlerine sağlanan diğer sosyal yardımlar gibi memur maaş katsayısına göre zam yapılarak belirlendi. Bu son güncelleme ile evde bakım maaşı ödemesi 5.097 TL seviyesine yükseldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ağustos ayı itibariyle bu zamlı ödemeleri hak sahiplerine iletti.