Ev Sahiplerin Neye Uğradığını Şaşırdı! %100'lük Zam Sürpriz Oldu!

Ev Sahiplerin Neye Uğradığını Şaşırdı! %100'lük Zam Sürpriz Oldu!

Değerli Konut Vergisi Ödemelerinde Yeni Güncellemeler! İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerdeki lüks ev sahiplerini ilgilendiren vergi değişiklikleri hakkında detaylı bilgiler. Değerli Konut Vergisi hesaplamaları ve ödeme tarihleri hakkında bilgi veren makale. İlgili bölgelerdeki sahil hatları ve villa bölgeleri de konu dahilinde. Ödemelerin son tarihleri ve cezaları da anlatılıyor.

A+A-

2021 yılında başlayan değerli konut vergisi tartışmaları devam ederken, boş ev vergilerine zam yapıldı. Ev fiyatları her geçen gün fahiş bir şekilde artarken İstanbul'da en düşük ev fiyatları 3.2 milyon TL'ye yükseldi. Standart daireler için bile 5-10 milyon arasında rakamlar isteniyor ve herkes evlerinin değerli konutlar vergisine dahil olup olmadığını araştırıyor. Değerli konutlar vergisi, vergi piyasasına göre değil emlak vergisine göre hesaplanıyor. Bu vergi, emlak vergisi üstünden hesaplanıyor ve belediyelerde dört senede bir toplanan komisyon tarafından belirlenen emlak vergileri üzerinden hesaplanıyor. 2022-2025 yılları için emlak vergisi 2021 yılında belirlendi ve ara senelerde yeniden değerlendirme oranının yarısı eklenerek hesaplama yapılıyor.

kira.jpg

Değerli Konut Vergisi Hesaplamaları Nasıl Yapılıyor?

Değerli Konut Vergisi hesaplamaları için belirli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Bu hesaplamalara göre, 9 milyon 967 bin TL ile 14 milyon 951 bin TL arasındaki evler için binde 3, 14 milyon 951 bin TL ve 19 milyon 936 bin TL arasındaki evler için ise binde 6 oranında ödeme yapılıyor. Özel Projeler Departmanı Müdürü Berk Ünsal'ın yaptığı araştırmaya göre, bu hesaplamaları destekleyecek şekilde 500 metrekare arsa payı ve üstünde 300 metrekare yapı olan bir örnek taşınmazın belediye emlak rayiç bedeli güncel olarak 2 milyon 570 bin TL olarak hesaplanması gerekirken 20 milyon TL olarak hesaplanıyor. Bu hesaba göre belediye emlak rayiç değerine göre Değerli Konut Vergisi için 45 bin TL ödeme yapılıyor.

Değerli Konut Vergisine Dahil Olan Evler

Değerli Konut Vergisi sorumluluğu olan evler, öncelikle yalılar, ardından villa bölgeleri ve rezidanslar dahil edilmektedir. İstanbul'da Beşiktaş, Sarıyer, Beykoz, Üsküdar, İzmir'de Karşıyaka, Çeşme ve Urla, Ankara'da Çankaya ve Yenimahalle, Antalya'da Muratpaşa, Muğla'da ise Bodrum'da yer alan sahil hattı ve villa bölgeleri, yüksek yüzölçümü olan arsalar da bu vergiye dahil edilmektedir.

para11-002.jpg

Değerli Konut Vergisi Ödemeleri ve Son Tarih

Değerli Konut Vergisi ödemeleri için beyanname Şubat ayında verilmekte ve ilk taksitler Şubat ayında ödenmeye başlanmaktadır. İkinci taksitler ise son tarih olan 31 Ağustos'a kadar ödenmelidir. Ödemelerin zamanında yapılmaması durumunda faizlerle karşı karşıya kalınabilir. 2022-2025 yılları için belirlenen rayiç değerlere ulaşan kişiler, bu süreçlerde vergi ödemesi yapacaklardır. Vergi ödemeleri il ve ilçelerdeki Vergi Daireleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Eğer vergi için ilk taksit ödemesini Şubat ayında yapmış ve Nisan ayında evinizi satmışsanız, Ağustos ayında ödenmesi gereken ikinci taksitleri de sizin ödemeniz gerekecektir. Sonraki yıl ise evin yeni sahibi Şubat ayında Değerli Konut Vergisi için beyanname vermelidir.