Dul ve Yetim Aylığına %50 Zam Kararı! Artık 7.500 TL Destek Ödemesi Alacaksınız!

Dul ve Yetim Aylığına %50 Zam Kararı! Artık 7.500 TL Destek Ödemesi Alacaksınız!

Temmuz 2023'te Emekli Maaşına Yüzde 25 Zam +5.625 TL! Dul ve Yetim Aylığına da Artış Geldi! Türkiye'de Sosyal Yardım Ödemeleri Yükseldi. Detaylar Haberimizde!

A+A-

Temmuz ayıyla birlikte emekli maaşları ve memur maaşlarına yapılan zamlar ülkede en çok konuşulan konular arasında yer aldı. Bu zam kararları, sosyal yardım ödemelerini de etkiledi. Dolayısıyla, dul ve yetim aylığı alan vatandaşlar, yeni maaşlarını merakla beklemeye başladı. İşte Temmuz 2023'te dul ve yetim aylığına yapılan zamla ilgili detaylar:

para15-002.jpg

Temmuz 2023 Dul ve Yetim Aylığı Zammı

Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılan zammın ardından, vefat eden sigortalının emekli maaşına göre ödenen dul ve yetim aylığı miktarları da değişti. En düşük emekli maaşı, Temmuz ayı itibariyle 7.500 TL'ye yükseldi. Bu durum, dul ve yetim aylığı alan vatandaşlar için de zam anlamına geliyor.

Yeni Zam Oranları

  • En düşük %50 oranında hisseyle ödenen dul aylığı, 3750 TL'ye yükseldi.
  • Çocuğu olmayanlar için ödenen aylık miktarı %75 oranında artarak, 5.625 TL'ye yükseldi.

para14.jpg

Dul ve Yetim Aylığı Kimlere Veriliyor?

Dul ve yetim aylığı alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Ölen kişinin geride kalan çocukları ve eşi için düzenlenen dul ve yetim aylığı fonu, ekonomik anlamda vatandaşların mağdur olmadan hayatlarına devam etmelerini sağlamaktadır. Eşlerden birinin vefat etmesi durumunda, hayatta kalan eşe dul aylığı bağlanır. Aynı şekilde, sigortalının çocuklarına da yetim aylığı verilir. Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın dul ve yetim aylığı ödenmektedir.

Dul ve yetim aylığı, halk arasında ölüm aylığı olarak da bilinir ve sigortalı kişinin vefatından sonra eşine ve çocuklarına kalan maaşı kapsar. Bu aylıklar, kadın ya da erkek fark etmeksizin hak sahiplerine ulaştırılır. Eşe bağlanan aylığa "dul aylığı," çocuklara bağlanana ise "yetim aylığı" adı verilir. Kız ya da erkek çocuklar fark etmeksizin yetim aylığı alabilirler. Ancak, erkek çocuklar eğitimlerini 18 yaşına kadar sürdürüyorlarsa 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilirler. Kız çocukları ise yetim aylığı ödemesini evlenene kadar alma hakkına sahiptirler.