Bakanlık Sabah Saatlerinde Onayı Verdi! Geri Ödemesiz 500.000 TL'ye Kadar Ödeme Yapılacak!

Bakanlık Sabah Saatlerinde Onayı Verdi! Geri Ödemesiz 500.000 TL'ye Kadar Ödeme Yapılacak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, evi yaşanılamayacak durumda olanlara yönelik Hane Tadilatı, Büyük Onarım ve Yapım Programı ile destek sağlıyor. 35.000 TL'den 500.000 TL'ye kadar ödemelerle yaşam kalitesini yükseltiyoruz.

A+A-

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, uzun süredir ihtiyacı olan vatandaşların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun bir şekilde çalışmalar yürütmektedir. Bu destek ödemeleri sayesinde vatandaşların birçok ihtiyacı karşılanabilmektedir.

para15-010.jpg

Son dönemde Türkiye genelinde sosyal destek programlarından yararlanan kişi sayısında büyük bir artış gözlenmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyoekonomik açıdan dezavantajlı durumda olan muhtaç kişi ve hanelerin en temel ihtiyacı olan barınma sorununu çözmek ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla Hane Tadilatı, Büyük Onarım ve Yapım Programı'nı başlatmıştır. Bu programla evi yaşanılamayacak durumda olanlara destek ödemesi yapılarak evlerinin onarımı veya yeniden yapımı sağlanacaktır.

Destek ödemeleri, belirlenmiş kriterlere ve ihtiyaca göre değişik miktarlarda verilmektedir. Basit ev onarımlarında 35.000 TL'ye kadar, orta düzey ev onarımlarında 70.000 TL'ye kadar, kapsamlı ev onarımlarında 100.000 TL'ye kadar, prefabrik ev yapımlarında 300.000 TL'ye kadar, betonarme ev yapımları veya ev alımlarında ise 500.000 TL'ye kadar destek sağlanmaktadır.

Ödemeler, ev onarımlarının türüne göre farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Basit ve orta düzey ev onarımlarında, destek miktarı doğrudan kişinin hesabına aktarılmakta ve kaynağın 6 ay içinde harcaması gerekmektedir. Ancak kapsamlı ev onarımları ve ev yapımı için kaynak tahsis edildikten sonra harcama belgeleri karşılığında 1 yıl içinde kaynak aktarımı gerçekleştirilmektedir.

para17-002.jpg

Bu destek ödemesinden yararlanmak için 18 yaşından büyük olmak ve kimlik belgesiyle birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Başvuru süreci e-devlet üzerinden takip edilebilir. Başvurunun onaylanması durumunda, bakanlık tarafından belirlenen süre içerisinde destek miktarı başvuru sahibinin banka hesabına yatırılmaktadır.

Bu program, dezavantajlı kesimlerin hayat koşullarını iyileştirmeyi ve toplumda daha adil bir yaşam standardı sağlamayı hedeflemektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşların ihtiyaçlarını anlayışla ve titizlikle ele alarak, daha kapsayıcı ve etkili sosyal destek programları oluşturma çabasını sürdürmektedir. Bu sayede toplumun genel refah seviyesi yükseltilerek daha güçlü ve dayanıklı bir toplum oluşturulması hedeflenmektedir.