Bakanlık Ev Yardımı Destek Ödemesine %50 Zam Yaptı! Artık 35.000 TL Ödenecek!

Bakanlık Ev Yardımı Destek Ödemesine %50 Zam Yaptı! Artık 35.000 TL Ödenecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ev yardımı ve destek ödemeleri, ihtiyaç sahiplerine büyük fayda sağlamaktadır. Ev onarımları, yapımı ve temel ihtiyaçların giderilmesi için sağlanan destekler, yaşam kalitesini artırıyor. Başvuru için gerekli şartları sağlayanlar, bu önemli yardımlardan yararlanabilirler.

A+A-

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, uzun süredir ihtiyacı olan vatandaşların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalışmalar yürütmektedir. Sağlanan destek ödemeleri sayesinde birçok vatandaşın ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Son dönemde Türkiye'de destek ödemesi alan kişi sayısı büyük ölçüde artmıştır. Aile Bakanlığı, sosyal destek programlarını titizlikle yürüterek kişilerin maddi durumunu, yaşını ve özel durum kriterlerini dikkate alarak yeni yardım programları oluşturmaya devam etmektedir.

para6-012.jpg

Ev Yardımı Programı ve Kapsamı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, evleri yaşanılamaz durumda olanlar için yapılan bir diğer destek ödemesi olan "Hane Tadilat, Büyük Onarım ve Yapım Programı" çerçevesinde yürütülen yeni çalışma ile sosyoekonomik olarak dezavantajlı durumda olan muhtaç kişi ve hanelerin en temel ve zaruri ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyaçlarının giderilmesine ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesine destek sağlanmaktadır.

Destek Ödemesi Miktarları

Ev ihtiyacına göre ve belirlenmiş kriterlere uygun olarak şu miktarlarda destek verilmektedir:

  • Basit ev onarımlarında 35.000 TL'ye kadar,
  • Orta düzey ev onarımlarında 70.000 TL'ye kadar,
  • Kapsamlı ev onarımlarında 100.000 TL'ye kadar,
  • Prefabrik ev yapımlarında 300.000 TL'ye kadar,
  • Betonarme ev yapımları veya ev alımlarında 500.000 TL'ye kadar.

para14-004.jpg

Ödeme Süreci ve Başvuru

Basit ve orta düzey ev onarımlarında doğrudan aktarım yapılmakta ve kaynağın 6 ay içerisinde harcanması gerekmektedir. Kapsamlı ev onarımlarında ve ev yapımlarında ise kaynak tahsisi sonrası harcama belgeleri karşılığında 1 yıl içinde kaynak aktarımı gerçekleştirilmektedir. Bu destek ödemesine başvurabilmek için kişinin 18 yaşından büyük olması ve kimlik belgesiyle birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir. Başvuru süreci e-devlet üzerinden takip edilebilmektedir. Ödemenin onaylanması durumunda bakanlık tarafından belirlenen gün içinde paranız banka hesabınıza yatırılmaktadır.