Bakan Açıkladı! Çalışan Annelere 12 Ay Boyun Tam Olarak 325 EURO Destek Alacak!

Bakan Açıkladı! Çalışan Annelere 12 Ay Boyun Tam Olarak 325 EURO Destek Alacak!

SGK, AB destekli proje kapsamında çalışan annelere 12 ay boyunca 325 euro destek verecek. Ankara, İstanbul ve İzmir'de uygulanacak projeden toplam 7 bin kadın faydalanacak. Başvuru detayları yakında duyurulacak.

A+A-

SGK, AB tarafından desteklenen bir proje kapsamında çalışan anneleri desteklemek için önemli bir adım attı.

Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki

“Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi”nin ikinci fazında SGK, iş hayatından uzak kalmalarını engellemek amacıyla 0-36 ay arasında çocuğu olan annelere 12 ay boyunca 325 euro destek verecek.

Projenin Amacı Nedir?

AB’nin finansman desteğiyle yürütülen projede, çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaşma riski bulunan annelerin, desteklenerek kayıtlı istihdamda kalmaları veya iş hayatına geri dönmeleri hedefleniyor.

Kimlere Verilecek?

Ankara, İstanbul ve İzmir’de uygulanacak projede, çalışan annelere ayda 325 avro destek verilecek. Proje kapsamında toplam 7 bin kadın faydalanacak; bunların 3 bin 500’ü anne, 3 bin 500’ü ise bakıcı olacak.

Başvuru Süreci Ne Zaman Başlıyor?

Projeden yararlanma şartları ve başvuru detayları, SGK tarafından ilerleyen günlerde duyurulacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, projenin önemine vurgu yaparak, kayıtlı istihdama verdikleri önemi ve kayıt dışı istihdamla mücadelelerini sürdürdüklerini belirtti. Bu projenin hem anneleri hem de bakıcıları destekleyeceğini ve kayıtlı istihdamı teşvik edeceğini ifade etti.