Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. Toplantı İçin Düğmeye Bastı! Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. Toplantı İçin Düğmeye Bastı! Asgari Ücret Ne Kadar?

2023 Asgari Ücret Toplantısı: Yüzde 34'lük artış sonrası asgari ücretteki belirsizlik devam ediyor. Türk-İş Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, henüz net bir rakam olmadığını vurgulayarak, görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Geçim şartlarının zorluğu ön planda; asgari ücretle çalışanların beklentileri ve belirsizlik devam ediyor.

A+A-

1 Temmuz'da asgari ücrette yapılan yüzde 34'lük zamla birlikte, asgari ücret net olarak 11 bin 402 TL'ye yükseldi. Çalışma Bakanlığı, Türk-İş ve TİSK'in katılımıyla gerçekleşen asgari ücret toplantısının 3. ayağının tarihi ve saati ne zaman?

para-001.jpg

Rakam Belirsiz: Toplantıda Henüz Net Bir Sonuç Yok!

Dünkü asgari ücret toplantısının ardından Türk-İş Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, masada henüz bir rakamın konuşulmadığını açıkladı. 31 Aralık tarihine kadar açıklanıp Resmi Gazete'de yayımlanması beklenen asgari ücret için araştırmalar hız kazandı. Vatandaşlar, Asgari Ücret 3. Toplantısı'nın tarihini, gününü ve saatinin ne zaman olduğunu merak ediyor. Önceki dönemlerde asgari ücret için 4. toplantının beklendiği ancak kararın doğrudan 3. toplantı sonucunda Çalışma Bakanı tarafından açıklandığı hatırlatılıyor.

para-20-005.jpg

"Geçim Şartları Belli": Bekleyiş Devam Ediyor

Ağar, bu çerçevede çalışmaların devam edeceğini belirterek, "Henüz herhangi bir rakam telaffuz edilmedi. Görüşmelerimiz devam edecek. Bakanımız bugünkü toplantıda yoktu. Çalışma Genel Müdürüyle birlikte hükümet, TÜİK, Maliye ve işverenlerin görüşleri alındı. Asgari ücretle çalışan arkadaşlarımızın görüşleri de dikkate alındı. Şu anda bir sonuç yok, görüşmelerin süratle devam edeceğini tahmin ediyorum. Kısa zaman içinde mutabakata varılarak bitirilmesini arzu ediyoruz. Rakam belli olmadığı için bir şey söyleme imkanımız yok. Zaten geçim şartları belli, asgari ücretle çalışanların geçinemediği de belli. Ev kirası, elektrik, su parasını ödeyemediklerini biliyoruz" diyerek durumun ciddiyetini vurgulamıştı.