Annelere Sosyal Yardım Parasında Rekor Zam Görüldü! Başvurularda İnanılmaz Rakam

Annelere Sosyal Yardım Parasında Rekor Zam Görüldü! Başvurularda İnanılmaz Rakam

Her yıl okul başlamadan önce ihtiyaç sahibi ailelere yönelik kırtasiye yardımı, çocukların eğitim süreçlerine katkı sağlar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardım, çanta, kalem gibi malzemeleri içerir. Başvurular internet üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılabilir.

A+A-

Kırtasiye yardımı, her yıl okulların açılmadan önce ihtiyaç sahibi ailelere verilen yardımların genel adıdır. Bu yardımlar sayesinde aileler, çocukları için okula gidebilmeleri için gerekli olan çanta, silgi, kalem gibi malzemeleri temin edebilirler. Kırtasiye yardımı, birçok aileye umut ve sevinç veren önemli bir destektir.

para19-003.jpg

Kimlere Verilecek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanacak olan kırtasiye yardımı için başvuru yapan vatandaşların hesap numaralarına ödemeler yapılacaktır. Eğer İBAN numarası verilmemişse, PTT aracılığıyla ödemeler gerçekleştirilecektir. Yardım almak isteyenlerin belirli şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu şartlara göz attığımızda;

  • Bağımsızlık ya da harp malullüğü aylığı alan, 2330 sayılı Kanun (İç güvenlik asayiş kapsamında olanlar) ve 3713 (terör kapsamında olanlar) sayılı Kanunlar çerçevesinde aylık alan erbaş ve erlerin çocukları,
  • 2330 sayılı Kanun uyarınca aylık bağlanan güvenlik korucusu ve sivillerin çocukları,
  • Maddi durumu kötü olan ve herhangi bir geliri bulunmayan ailelerin çocukları,
  • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ailelerin çocuklarına,
  • Öksüz, yetim, engelli ya da eşi vefat etmiş kişilere bu yardım verilecektir.

Aile Bakanlığı, söz konusu sosyal yardımın diğer şartlarını şu şekilde açıkladı:

"Her eğitim-öğretim yılı başında ve yıl boyunca 3294 sayılı Kanun kapsamında bulunan ihtiyaç sahibi ailelerin ilk ve ortaöğretimde okuyan çocuklarının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından kırtasiye, önlük, çanta vb. temel okul ihtiyaçları karşılanmaktadır.

para18-006.jpg

3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane içindeki kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2023 yılı için 3.800,78-TL) az olan haneler faydalanabilmektedir."

Başvuru Nasıl Yapılacak? İnternet Üzerinden Başvuru Ne Zaman?

Söz konusu yardımlara başvurular internet üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılabilmektedir. Başvuru süreci, öğrencilerin eğitim-öğretim yılı başında ve yıl boyunca yapılabilir. Unutmayın ki başvuruların zamanında ve doğru şekilde yapılması önemlidir, böylece ihtiyaç sahibi aileler en uygun şekilde destek alabilirler.