Allkol ve Sigaraya Bu Gece Zam Geliyor! Sigara Tiryakileri İsyanlara Boğuldu!

Allkol ve Sigaraya Bu Gece Zam Geliyor! Sigara Tiryakileri İsyanlara Boğuldu!

Son zamlarla alkollü içkiler ve sigaralara getirilen vergi artışlarıyla fiyatlar yükseliyor. Rakı, viski, şarap ve sigara gibi ürünler en çok etkilenecek. ÖTV zamlarıyla birlikte tüketici vergi yükü daha da ağırlaşacak. Düşük fiyatlı sigaralar dışında genel olarak zam baskısı görülmüyor. Yeni düzenlemelerle birlikte maliyetler artacak ve tüketicilerin cebinden daha fazla para çıkacak.

A+A-

Alkollü içkiler ve sigara üzerindeki özel tüketim vergisi (ÖTV) oranları, üretici fiyatları endeksi (ÜFE) oranına göre otomatik olarak her altı ayda bir artırılmaktadır. Son yapılan düzenlemelerle birlikte bu yasal düzenleme, vergi zamlarının ardı ardına gelmesine yol açmıştır.

Maliyetlere dayalı zam uygulamalarının yanı sıra alkollü içkilere ve sigaraya ÜFE zammı da eklenecektir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, son altı aylık ÜFE oranı %14.82 olarak belirlenmiştir.

sigaraaa-002.jpg

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, otomatik zamları uygulama yetkisi bulunmaktadır. Ancak bu yetkiyi kullanmamıştır. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), enflasyon verileri açıklanır açıklanmaz ÖTV oranlarını %14.82 artırarak hızla ilan etmiştir.

EN FAZLA ETKİLENECEK OLAN RAKI

ÖTV zamlarıyla birlikte, rakı, viski, cin ve şarap gibi ÖTV'si doğrudan maktu tutarla belirlenen içki türleri en çok etkilenecektir. Yeni zamlarla birlikte, bir litre rakının ÖTV yükü 331.6 liradan 380.7 liraya çıkmıştır. Rakının litre başına düşen ÖTV miktarı 49.1 lira artmıştır. KDV de ÖTV üzerinden hesaplandığı için toplamda litre başına 58 lira vergi yükü ortaya çıkmaktadır. Bu da bir litrelik rakıya en az 58 liralık bir zam anlamına gelmektedir.

Benzer şekilde, 70'lik rakıda da ÖTV ve KDV dahil olmak üzere en az 39 TL, 35'lik rakıda ise en az 20 TL zam baskısı oluşmuştur. Bazı viski markaları, ÖTV zammından bir gün önce litre başına 40 liradan daha yüksek oranda zam yapmışlardır. Ancak yeni vergilerle birlikte bu zam miktarının yetersiz kalabileceği ifade edilmektedir.

sigara-001.jpg

Yeni zamlarla birlikte, şarap üzerindeki ÖTV miktarı 26.5 liradan 30.44 liraya yükselmiştir. Bira için alınan maktu ÖTV tutarı ise 5.40 TL'den 6.19 TL'ye yükselmiştir. Ancak biranın satış fiyatı üzerinden yüzde 63 oranında nispi ÖTV alındığı için maktu artışın etkisi sınırlı olacaktır.

SİGARA DA ÖTV ARTIŞINDAN ETKİLENİYOR

Son birkaç gündür sigaraya ardı ardına zam gelmektedir. Maktu ve asgari maktu ÖTV tutarları %14.82 oranında artırılmıştır.

Yeni zamlarla birlikte, bir paket sigara üzerindeki maktu ve asgari maktu ÖTV tutarı 20.33 liradan 23.33 liraya yükselmiştir. Ancak sigaranın satış fiyatı üzerinden yüzde 63 oranında nispi ÖTV alındığı için bu vergi, asgari maktu vergi miktarının üzerinde seyretmektedir. Bu nedenle düşük fiyatlı sigaralar dışında, ÖTV artışı nedeniyle yeni bir zam baskısı oluşmamıştır.