Akaryakıt Fiyatlarındaki Zam İçin İpin Ucu Gözükmüyor! Daha Ne Kadar Artacak?

Akaryakıt Fiyatlarındaki Zam İçin İpin Ucu Gözükmüyor! Daha Ne Kadar Artacak?

OPEC üretim kesintileri ve küresel talep değişimleri, Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarını etkiliyor. Suudi Arabistan'ın üretim azalışı ve ABD'nin petrol tahmin revizyonu, akaryakıt fiyatlarını şekillendiriyor. Benzin ve mazot fiyatlarında son durum, İstanbul, Ankara ve İzmir illerine göre ayrıntılarıyla sunuluyor. Akaryakıt fiyatları, uluslararası piyasa dinamikleriyle birlikte hesaplanıyor ve gelecek dönemdeki değişimler öngörülüyor.

A+A-

Son dakika motorin ve benzin fiyatı haberleriyle akaryakıt piyasası hareketleniyor. Akaryakıt fiyatları, petrol piyasasının dinamikleri ve dolar/TL kuru gibi etkenlerle belirlenmeye devam ediyor. Temmuz ayında OPEC'in petrol üretimindeki 836 bin varillik azalma, arz endişelerini artırarak fiyatlamaları etkiliyor. Piyasada yaşanan gelişmelerle uyumlu olarak, motorin fiyatlarında da bugünden itibaren geçerli olmak üzere bir zammın uygulanacağı duyuruldu. Peki, bugünkü benzin fiyatları ve mazot fiyatı ne kadar? İşte il il akaryakıt fiyatları listesi...

akaryakit-005.jpg

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nden Petrol Fiyatları Tahmini

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), Suudi Arabistan'ın üretim kesintilerinin petrol fiyatlarını yukarı yönlü etkilediğini belirterek, bu yıl ve gelecek yıla ilişkin petrol fiyat tahminini yükseltti. Küresel petrol talebindeki artışa rağmen, Suudi Arabistan'ın üretim kısıntılarının düşen petrol stoklarına yol açacağı ve bu durumun yıl sonuna kadar petrol fiyatlarına yukarı yönlü baskı yapacağı öngörülüyor. Bu yılın ilk yarısında günlük ortalama 600 bin varil artan küresel petrol stoklarının, ikinci yarıda günlük ortalama 400 bin varil azalacağı tahmin ediliyor. Gelecek yıl için ise küresel stoklarda sınırlı bir artış bekleniyor.

OPEC Petrol Üretimindeki Değişim

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) raporuna göre, temmuz ayında günlük 836 bin varil azalarak 27 milyon 310 bin varile gerileyen petrol üretimi kaydedildi. OPEC'in aylık petrol piyasası raporuna göre, en büyük düşüş Suudi Arabistan, Libya ve Nijerya'da yaşandı. Günlük petrol üretimi en çok Suudi Arabistan'da (968 bin varil), Libya'da (52 bin varil) ve Nijerya'da (40 bin varil) azaldı. Ayrıca İran'da petrol arzı günlük 68 bin varil, Angola'da 56 bin varil ve Irak'ta 40 bin varil arttı. Temmuz ayında OPEC'in ham petrol üretiminin dünya toplamına oranı ise yüzde 27,1'e geriledi.

benzinn-007.jpg

Güncel Motorin ve Benzin Fiyatları

Motorin Fiyatlarına Zam Geldi

Mazot fiyatlarına 1,80 TL zam yapıldı ve yakın dönemde yeni bir fiyat değişimi beklenmiyor.

Benzin Fiyatında Değişim Beklenmiyor

Benzin fiyatlarında ise şu an için yeni bir değişim öngörülmüyor.

İl İl Akaryakıt Fiyatları

İşte Türkiye'nin çeşitli illerindeki akaryakıt fiyatları:

benzinnn-014.jpg

Motorin Fiyatları

  • İstanbul mazot fiyatı: 38,31 TL
  • Ankara mazot fiyatı: 38,79 TL
  • İzmir mazot fiyatı: 38,96 TL

Benzin Fiyatları

  • İstanbul benzin fiyatı: 36,13 TL
  • Ankara benzin fiyatı: 36,63 TL
  • İzmir benzin fiyatı: 36,73 TL

Akaryakıt Fiyatlarının Hesaplanması

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı ile belirlenir. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belirli bir fiyat değişim farkı hesaplanır ve gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı belirlenir. Bu faktörler, akaryakıt fiyatlarının oluşumunda önemli rol oynar.