Akaryakıt Fiyatlarına Zamsız Gün Yok! Akaryakıta 9 TL Zam Daha!

Akaryakıt Fiyatlarına Zamsız Gün Yok! Akaryakıta 9 TL Zam Daha!

Akaryakıt fiyatlarındaki artışlar tüketicileri zorluyor. Benzine yapılan 2 TL'lik zamın ardından oto gaz fiyatları da yükselecek. Oto gazın litre fiyatı 24 kuruş artacak. Bu durumda tasarruf önemli hale geliyor. Yakıt verimliliğini artırmak için öneriler dikkate alınmalı. İyileştirici önlemlerle bütçe korunabilir.

A+A-

Son dönemlerde üst üste gelen zamlara bir yenisi daha ekleniyor. Cuma günü motorine gelen 1,55 TL'lik zamın ardından bugün benzine 2 lira zam yapıldı. Bu artışların yanı sıra, oto gaza da zam geleceği duyuruldu.

benzinn-001.jpg

Oto Gaz Ne Kadar Olacak?

Gece yarısından itibaren geçerli olacak zammın ardından, oto gazın litre fiyatının 24 kuruş artması bekleniyor. İstanbul'da 14,22 TL'ye, Ankara'da 14,14 TL'ye, İzmir'de ise 13,86 TL'ye çıkacak.

Benzin ve Motorine Gelen Zam Oranları

Seçim döneminden bu yana akaryakıt fiyatları iki katına çıktı. İki ay önce 20 lira olan benzin fiyatı şimdi 36 liraya, 19 lira olan motorin fiyatı ise 34 liraya ulaştı.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

benzinnn-006.jpg

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken şu adımlar izlenir:

  1. Gümrüksüz rafineri fiyatının içine ÖTV ve EPDK payı eklenir.
  2. KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunur.

Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise şu faktörler göz önünde bulundurulur:

  1. Akdeniz - İtalyan piyasasındaki CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilir.
  2. Fiyat değişim farkından da gümrüksüz rafineri kuru hesaplanır.

Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesindeki bu faktörler, piyasa koşullarına bağlı olarak zam veya indirime yol açabilmektedir. Tüketicilerin akaryakıt masraflarını düşürebilmek için yakıt verimliliğini artırıcı önlemler alması önemlidir.