Akaryakıt Fiyatlarına Gece Yarısı Zammı Sabah Tabelalara Yansıdı! Mazot Aldı Başını Gitti

Akaryakıt Fiyatlarına Gece Yarısı Zammı Sabah Tabelalara Yansıdı! Mazot Aldı Başını Gitti

Türkiye'de motorin ve benzin fiyatlarındaki son gelişmeleri derinlemesine inceleyen bu yazıda, OPEC üretim azalışından ABD tahmin revizyonuna kadar tüm önemli faktörleri bulacaksınız. Güncel akaryakıt fiyatlarına ek olarak, şehir bazında fiyatlar da karşılaştırmalı bir şekilde sunulmaktadır. Piyasa trendlerini takip ederek en güncel bilgileri öğrenmek artık daha kolay!

A+A-

Akaryakıt fiyatları, petrol piyasasındaki değişiklikler ve dolar/TL kurundaki dalgalanmalarla birlikte sürekli olarak hareket ediyor. OPEC'in temmuz ayında gerçekleşen 836 bin varil petrol üretimi azalışı ve arz endişeleri, piyasada fiyat dalgalanmalarına neden olan etmenler arasında bulunuyor.

akaryakitt-008.jpg

Petrol Üretimindeki Azalışın Etkileri

OPEC, temmuz ayında günlük 836 bin varil azalışla toplamda 27 milyon 310 bin varil petrol üretimi gerçekleştirdi. Bu azalışın özellikle Suudi Arabistan, Libya ve Nijerya gibi ülkelerde görüldüğü belirtiliyor. Suudi Arabistan'da 968 bin varil, Libya'da 52 bin varil ve Nijerya'da 40 bin varil petrol üretimi azaldı. Diğer yandan, İran'da 68 bin varil, Angola'da 56 bin varil ve Irak'ta 40 bin varil petrol üretimi arttı. OPEC'in ham petrol üretim payı ise temmuzda yüzde 27,1'e geriledi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin Tahmini

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), Suudi Arabistan'ın üretim kesintilerinin petrol fiyatları üzerinde olumlu etki yarattığını ve bu nedenle petrol fiyatı tahminini yukarı yönlü revize ettiğini açıkladı. Küresel petrol talebinin artmasına rağmen Suudi Arabistan'ın üretim kesintilerinin küresel petrol stoklarını düşüreceği ve bu durumun yıl sonuna kadar petrol fiyatlarını yükselteceği öngörülüyor.

akaryakit-004.jpg

Akaryakıt Fiyatlarındaki Son Durum

Gelen son haberlere göre, motorin fiyatlarına yeni bir zam geldi. Mazot fiyatı litre başına 1,80 TL artarak güncel fiyatını aldı. Önümüzdeki dönemde indirim ya da zam beklentisi bulunmuyor. Benzin fiyatlarında ise şu an için yeni bir indirim ya da zam öngörülmüyor.

Şehirlere Göre Akaryakıt Fiyatları

İşte bazı şehirlerdeki güncel akaryakıt fiyatları:

Motorin Fiyatları:

  • İstanbul mazot fiyatı: 38,31 TL
  • Ankara mazot fiyatı: 38,79 TL
  • İzmir mazot fiyatı: 38,96 TL

Benzin Fiyatları:

  • İstanbul benzin fiyatı: 36,13 TL
  • Ankara benzin fiyatı: 36,63 TL
  • İzmir benzin fiyatı: 36,73 TL