AFAD ve Uzmanlardan O İllere Peş Peşe Kırmızı Kodlu SMS Gidiyor! O Gün İçin Sel ve Fırtına Uyarısı Geldi

AFAD ve Uzmanlardan O İllere Peş Peşe Kırmızı Kodlu SMS Gidiyor! O Gün İçin Sel ve Fırtına Uyarısı Geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün güncel raporuna göre, Batı Anadolu'da kuvvetli yağışlar bekleniyor. İzmir'in batısı ve Aydın'ın kıyı ilçelerinde özellikle gece saatlerinde şiddetli yağışlar görülecek. Bu durum, sel ve su baskınlarına neden olabilir. Halkın dikkatli ve tedbirli olması önemlidir.

A+A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), güncel değerlendirmelerine göre; Türkiye'nin kuzeydoğusu ile zamanla batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, diğer bölgelerin ise az bulutlu olacağını tahmin ediyor. Öğle saatlerinden itibaren ise İzmir, Muğla, Aydın, Antalya, Çanakkale geneli ve Batı Balıkesir'de aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülebilir.

yagmur-001.jpg

Yağışların Şiddeti Artacak

Özellikle gece saatlerinden sonra İzmir'in batısı ve Aydın'ın kıyı ilçelerinde yağışların kuvvetli olması bekleniyor. Bu durum, bölgedeki su baskınları ve ulaşımda aksamalara neden olabilir. Bu sebeple, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması önemlidir.

Pus ve Sis İle Karışık Hava

Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis görülmesi bekleniyor. Hava sıcaklıkları ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyrederken, Ege kıyıları ve İç Anadolu'da mevsim normallerinin altında seyretmesi tahmin ediliyor.

yagmurr-001.jpg

Rüzgarın Rolü

Rüzgar genellikle güney yönlerden hafif eserken, ara sıra orta şiddette esecek ve yağış anında kuvvetli bir şekilde hissedilebilir. Bu durum, yağışlı hava şartlarının etkisini artırabilir.

Kuvvetli Yağış Uyarısı

Özellikle İzmir'in batısı ve Aydın'ın kıyı kesimlerinde gece saatlerinden sonra kuvvetli yağışlar beklenmektedir. Bu nedenle, sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli olunması önemlidir. Halkın güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.