500 TL'lik Banknotlar Yarından İtibaren Elinizde Olacak! Yarın 500 TL Banknotlar Basılacak!

500 TL'lik Banknotlar Yarından İtibaren Elinizde Olacak! Yarın 500 TL Banknotlar Basılacak!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, enflasyonla mücadele ve gelecek yılların hedeflerini açıkladı. 2023 enflasyon hedefi %58, 2024 için %33 ve 2025 için %15 olarak belirlendi. Erkan, daha yüksek banknot çalışmasının olmadığını vurguladı. Yeni tedbirlerle fiyat istikrarı ve enflasyon düşüşü hedefleniyor.

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Hafize Gaye Erkan, 2023 ve önümüzdeki iki yılın enflasyon hedeflerini açıkladı. Enflasyonla ilgili beklentilerini paylaşırken, vatandaşların merak ettiği 500 TL'lik banknotun çıkıp çıkmayacağı sorusuna yanıt verdi. Aynı zamanda 5 TL ve 10 TL'lik bozuk paraların yanı sıra 500 TL ve 1000 TL'lik banknotların da basılıp basılmayacağı konusunda da açıklamaları oldu. Peki, enflasyon rakamları ne olacak? İşte detaylar:

5000-001.jpg

Erkan'ın Açıklamaları

Erkan, "Enflasyondaki artış para birimlerini de etkilemeye devam ediyor. Her şeyin fiyatına yüksek oranda zamlar gelirken nakde ihtiyacı olan vatandaşlar, artık yanında tomarla gezer oldu. Bu durum, yeni banknotların basılması beklentilerini ortaya çıkardı. Son dönemlerde 500 TL ve 1000 TL'lik banknotların basılacağı iddiaları çokça konuşulmaya başlandı. Bu konuda gelen soruya Erkan şu şekilde cevap verdi: 'Daha yüksek banknotun şu an üstünde çalışmıyoruz, enflasyonla mücadele hedefimiz, hedefimizi değiştirmeyeceğiz. Gereken adımları gerektiği zamanda gerektiği ölçüde bütünsel bir şekilde atacağız.'" şeklinde yanıtladı.

500-001.jpg

Enflasyonla Mücadele ve 2024 Hedefleri

TCMB Başkanı Erkan, enflasyonla mücadele amacıyla parasal sıkılaştırma sürecine başladıklarını belirtti. Enflasyonu kalıcı olarak düşürmek için gereken adımları atacaklarını ve bu süreci belirgin bir iyileşmeye kadar kademeli olarak güçlendireceklerini ifade etti. Faiz artırımının yanı sıra seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları aldıklarını ve bu tedbirlerin devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Erkan, yapılan tedbirlerin etkisiyle 2024 yılında enflasyonda düşüş beklediklerini açıkladı ve önümüzdeki yıllar için hedefledikleri enflasyon oranlarını paylaştı:

  • 2023 Enflasyon Hedefi: %58
  • 2024 Enflasyon Hedefi: %33
  • 2025 Enflasyon Hedefi: %15