18 Yaşından Büyük Herkes Başvurabilir! PTT'ye Git ve 4.500 TL Sosyal Yardım Ödemeni Anında Al!

18 Yaşından Büyük Herkes Başvurabilir! PTT'ye Git ve 4.500 TL Sosyal Yardım Ödemeni Anında Al!

PTT'den 2023 Sosyal Yardım Ödemesi: 18 yaş üstü vatandaşlara yönelik 1 yıllık destek! 4500 TL tutarındaki yardım, ihtiyaç sahibi ailelerin gereksinimlerini karşılıyor. Türk ve yabancı uyruklu herkes başvurabilir. Gelir şartı ve mal sahipliği koşulları geçerli. e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilir. Detaylar için okumaya devam edin!

A+A-

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hazırladığı yardım ödemeleri vatandaşlara dağıtılmaya devam ediyor! 18 yaşından büyük vatandaşlara sağlanacak olan destek miktarı 4500 TL olarak açıklandı ve ödemelerin PTT aracılığıyla gerçekleştirileceği duyuruldu. Bu sayede ihtiyaç sahibi ailelere ve çocuklara gereksinimlerini karşılayabilmeleri için destek verilecek.

para10-003.jpg

PTT Üzerinden Dağıtılan Destekler 2023 Yılı Boyunca Devam Ediyor

2023 yılı boyunca ihtiyaç sahibi ailelere PTT tarafından sağlanan destekler, maddi imkanlar sunmaya devam ediyor. 18 yaş üzeri tüm vatandaşlar için geçerli olan bu destekle, ihtiyaç sahibi ailelerin gereksinimleri karşılanıyor. Üstelik bu ödeme 1 yıl boyunca düzenli olarak yapılacak, adeta bir maaş gibi destek sağlanmış olacak.

2023 PTT Sosyal Yardım Ödemesinden Kimler Faydalanabilir?

Her sosyal yardım ödemesinde olduğu gibi PTT yardım ödemesinde de belli başlı bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları karşılayan vatandaşlar, kimlikleri ile başvurarak 4.500 TL'lik sosyal yardım ödemesini alabilirler. Başvuru için en temel şart, hanede 18 yaşından büyük olmaktır. Türkiye'de ikamet eden herkes, Türk veya yabancı uyruklu, bu yardıma başvurabilir. Eğer yabancı uyrukluysa, Mavi Kart ibraz etmek gerekmektedir.

para8-002.jpg

PTT Sosyal Yardım Ödemesi Kimlere Verilmez?

Sosyal yardım ödemesinden Türkiye'de yaşamayan, yurtdışında ikamet eden vatandaşlar da faydalanabilirler. Bununla birlikte, başvuru yapan kişinin muhtar, noter, kamu işçisi ve memur akrabası olmaması gerekmektedir.

Destekten Faydalanabilmek İçin Gelir Şartı

Bu destekten faydalanabilmek için ayrıca gelir şartını da sağlamak gerekmektedir. Hanedeki kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte biri oranında olmalıdır. Gelir şartını sağlayamayan aileler de bu yardımdan yararlanamazlar. Aynı zamanda destek kapsamında başvuru yapan ailenin ev ya da araba gibi mal sahibi olmaması gerekmektedir.

para15-004.jpg

PTT 4500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT'den sağlanan 4 bin 500 TL yardım parası başvurusu yapmak isteyenlerin Mavi Kart ya da T.C. kimlik numarasına sahip olmaları gerekmektedir. Ön başvuru işlemi, e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Başvuru sırasında yurtdışında ikamet edilen yerin bilgileri ve hanedeki kişi sayısı da belirtilmelidir. Başvuru kabul edilirse, PTT üzerinden aylık ödemeler 1 yıl boyunca alınabilir.

e-Devlet üzerinden sisteme şifre ve TC kimlik numarası ile giriş yapıldıktan sonra PTT yardımları sekmesine giderek desteğe başvuru yapılmalıdır. Desteğe başvuru tamamlandıktan sonra SMS gönderilmektedir. Başvuru sonucu 10 gün içinde SMS ile iletilirken, onay gelmesi durumunda PTT hesabına aylık olarak destek ödemesi yatmaya başlar.